W świecie antycznym

Uczniowie „Piątki” wiedzą, że świat starożytny jest ciekawy i do dziś wabi turystów tajemniczością i swoim pięknem. Któż z nas nie marzy o tym, by zobaczyć egipskie piramidy czy rzymskie Koloseum?
Bogate dziedzictwo starożytnego świata nie może być zapomniane, przeciwnie, wiedza o świecie antycznym stanowi ważny aspekt w edukacji młodego człowieka .Wiedzą o tym nauczyciele i uczniowie SP nr 5, którzy mają świadomość uczestnictwa w dziedzictwie  kultury europejskiej. Temu służy organizowany w naszej szkole cyklicznie, interdyscyplinarny konkurs „Świat antyczny”, integrujący wiedzę z różnych przedmiotów : języka polskiego, historii, religii i historii sztuki, który już po raz siódmy przygotowały nauczycielki zespołu humanistycznego: Ewa Kordzińska i Jolanta Kaczmarek .Celem przedsięwzięcia było uświadomienie uczniom ponadczasowych wartości kultury antycznej oraz utrwalenie i wzbogacenie uczniowskiej wiedzy o antyku, która, być może, przyda się wkrótce na egzaminie. W lekcji starożytności uczestniczyły 3- osobowe drużyny, w tym roku z trzecich klas gimnazjalnych oraz chętni uczniowie z klas siódmych i ósmych, którzy przez 45 minut zmagali się ze światem antycznym .Bezkonkurencyjni okazali się gimnazjaliści z klasy 3b: Kinga Fijałkowska, Paweł Perliński, Aleksander Skowroński .Dużą wiedzą wykazali się również uczniowie z klasy 8a:Daria Bochomulska, Nikola Musielak, Jakub Karolak. Zwycięzcy otrzymali oceny celujące z przedmiotów konkursowych i dodatkową nagrodę - „dzień bez pytania”. Gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.
Lekcja starożytności uświadomiła uczniom, że dorobek antyku jest ogromny i do dziś korzystamy z osiągnięć  starożytnej cywilizacji, a mity nadal inspirują wyobraźnię artystów, którzy „Wciąż o Ikarach głoszą”.