Od pliku do kodeksu, czyli jak powstaje książka

Nauczyciele bibliotekarze zorganizowali dla uczniów klasy IV a i IV b wycieczkę do krainy książek.
5 listopada pojechaliśmy do Drukarni Druków Dziełowych oraz Hurtowni i Księgarni Taniej Książki w Żychlinie.
Podczas zajęć w Drukarni uczniowie naocznie przekonali się, jak przebiega produkcja książki od cyfrowego pliku w komputerze poprzez drukowanie arkuszy wydawniczych, składanie i szycie sklejek, aż po introligatorskie oprawy.
Dzieci z zafascynowaniem oglądały na hali produkcyjnej pracę ogromnych, hałaśliwych maszyn, obserwując, jak w finale powstaje jeszcze ciepła, kolorowa książka. Zostały wprowadzone w tajniki składania książek, uszlachetniania specjalnymi foliami okładek.
Drukarnia Druków Działowych w Żychlinie drukuje albumy, podręczniki, książeczki dla dzieci, książki medyczne i okolicznościowe. Współpracuje z całym światem. Z drukarni książki wysyłane są do Belgii, Francji, Holandii, ale także do krajów Afrykańskich i Kanady.
W drugiej części wycieczki w Księgarni i Hurtowni Taniej Książki dzieci obejrzały prezentację multimedialną na temat drogi książki od autora do czytelnika. Poznały pracę kolegium redakcyjnego w wydawnictwie, korektora tekstu, działu sprzedaży w hurtowni oraz księgarza. Zwiedziły również ogromne hale magazynowe. Okazało się, że uczniowie nigdy nie widzieli tylu książek zgromadzonych w jednym  miejscu. Na zakończenie miały okazję zrobić zakupy w księgarni.
Wszyscy uczniowie otrzymali od gospodarzy prezenty w postaci książek, zakładek i notesików.
Dzięki wycieczkom uczniowie uświadomili sobie, jak wiele różnych osób musi napracować się nad powstaniem książki.
Organizatorzy wycieczki serdecznie dziękują Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej nr 5 za sfinansowanie kosztów przejazdu uczniów.