Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To wyjątkowe święto dla wszystkich miłośników książek obchodzone jest po raz 25.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich jest organizowany przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Dlaczego 23 kwietnia?
Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci wielu innych wybitnych pisarzy.
W związku z sukcesem tego święta, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który przyznaje co roku. Pierwszym miastem, które go otrzymało był Madryt. 24 czerwca 2016 r. tytuł ten otrzymał Wrocław, a w tym roku Szardża (Zjednoczone Emiraty Arabski).
Dzień Książki to święto warte nasze uwagi niezależnie od wieku. Każdy wie, że książka to przyjemność, przywilej, a także przygoda.. Czasem - ucieczka od rzeczywistości, czasem - prawdziwa podróż po krainie fantazji. To źródło wiedzy, motor do refleksji. Czasem też przyczyna zmian w naszym myśleniu i działaniu.
Proponujemy więc wszystkim naszym uczniom, rodzicom i nauczycielom udział w akcji "Czas na Książkę". Nadsyłajcie w ciekawej aranżacji zdjęcia z książką lub zdjęcia książki, którą lubicie, aktualnie czytacie czy polecacie na e-mail j.szczepaniak@sp5.turek.pl lub a.mądrachowska@sp5.turek.pl. Wasze zdjęcia zostaną opublikowane na stronie naszej szkoły i profilu fb.

ps.
Liczba nadesłanych zdjęć jest tak duża, że nie sposob pomieścić je na naszej stronie. Dlatego zapraszamy do glalerii na profilu fb naszej szkoły. Wystarczy tutaj kliknąć...