Życiowe wybory bohaterów ballad Mickiewicza

20 marca młodzież naszej szkoły - SP nr 5 wzięła udział w XX Festiwalu Szkolnym „Plama”, organizowanym co roku przez MDK w Turku, którego celem była prezentacja twórczości artystycznej uczniów szkół podstawowych i średnich miasta oraz gminy Turek. Każda szkoła przedstawiła krótki program artystyczny, pomysłów było co niemiara, począwszy od pantomimy poprzez spektakl do widowiska tanecznego, wszystkie prezentowały wysoki poziom. Komisja konkursowa w swojej ocenie brała pod uwagę: walory artystyczne, oryginalność programu i ogólny efekt sceniczny.
Członkowie zespołu teatralnego „Fuks” ze Szkoły Podstawowej nr 5 zaprezentowali nowoczesne ujęcie dwóch ballad Mickiewicza: „Lilii” i „Świtezianki”, połączenie literatury i muzyki. Była to trawestacja utworów widziana oczami uczniów „Piątki”. Ballady, choć sparafrazowane, akcentowały to, co ważne – każdy sam podejmuje decyzje i wybory życiowe, za które jest odpowiedzialny. Nastrój płynący z przekazywanych treści ballady „Lilie” dopełniły średniowieczne stroje i ciekawie zaaranżowana muzyka, sugestywnie wpływająca na odbiorcę. Treść „Świtezianki” została ubarwiona utworami dyskotekowymi, wplecionymi w akcję, co uczyniło sztukę lekką i zabawną.
Jury konkursu doceniło walory spektaklu, przyznając naszym uczniom II nagrodę. Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych! Opiekę merytoryczną nad młodzieżą sprawowały nauczycielki SP nr 5 – Ewa Kordzińska i Aneta Janiak.