Z życia szkoły

Przytulam bo kocham

Przytulanie jest wspaniałą formą okazywania miłości tym, obok nas. To jak głaskanie duszy tych, którzy są nam bliscy. Wszyscy lepiej funkcjonowalibyśmy, gdybyśmy obejmowali się częściej, bo chociaż przytulanie to coś codziennego, nie zdajemy sobie sprawy z tego, czego nam dostarcza. Przytulanie jest szczególne istotne dla prawidłowego rozwoju organizmu. Zarówno dla dzieci jak i rodziców. Bliskość fizyczna daje poczucie miłości i akceptacji. Tworzy nierozerwalną więź rodzica z dzieckiem. To podstawa do akceptacji samego siebie w przyszłości. Badania pokazują, że dzieci częściej przytulane przez rodziców w późniejszym życiu mają mniejsze problemy z nawiązywaniem relacji społecznych i pielęgnowaniem więzi międzyludzkich. Są przede wszystkim bardziej stabilne emocjonalnie. Charakteryzują się większą pewnością siebie i poczuciem bezpieczeństwa. Nie boją się mówić o swoich uczuciach, a ich otwarta postawa pozwala na szybszą adaptację do zmian. Dzięki czemu rozwijają się szybciej niż rówieśnicy. Ten niepozorny akt niesie za sobą ogromne i przyjemne korzyści. Przytulanie obniża ciśnienie krwi i zwiększa odporność. Nasz oddech zwalnia i wydziela się "hormon szczęścia" czyli naturalny antydepresant. Dzięki dotykowi kochanej osoby dosłownie uchodzi z nas cały stres.
Amerykańska psychoterapeutka Virginia Satir uważała, że "by przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu. By się rozwijać – dwunastu". Teraz w dobie pandemii, szczególnie potrzebujemy dotyku i bliskości. Dotyk rodzica uspokaja dzieci. Eksperci wskazują, że w dotykowej terapii może pomóc nawet nasz domowy pupil: pies, kot, papuga, mały ssak. Głaskanie i dotykanie zwierzaka także może mieć dobroczynne działanie.
Dziś, 15 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Rodziny a 26 maja będziemy świętować Dzień Matki. Aby podkreślić szczególność tych dni i zalety bliskości, zachęcamy naszych uczniów, rodziców i nauczycieli do wzięcia udziału w akcji pt. "PRZYTULAM BO KOCHAM". Wysyłajcie swoje zdjęcia z mamą, obojgiem rodziców czy rodzeństwem. Przytulać można także kota, psa czy innego pupila. Zdjęcia prosimy przesyłać na e-mail: j.marciniak@sp5.turek.pl
 
Przytulajmy i dajmy się przytulać!


Przesłanie zdjęć jest równocześnie zgodą na udostępnienie ich na stronie szkoły i profilu fb.