Z życia szkoły

Światowy Dzień AIDS

1 grudnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą.
Zdaniem ekspertów z Krajowego Centrum AIDS dokładnie, co 6 sekund na całym świecie dochodzi do zarażenia wirusem HIV. Większość osób będących zakażonymi nie jest tego świadoma, a niestety nie leczone prowadzi do powstania bardzo niebezpiecznej choroby AIDS. Wirusem HIV można zarazić się poprzez kontakt osoby zdrowej z krwią lub błoną śluzową nosiciela. Do zakażenia dochodzi również przez niewysterylizowane narzędzia, igły itp. Często drogą zakażenia są kontakty płciowe.   
Jakie są objawy zarażenia? 
U osoby, u której podejrzewa się zakażenie w ciągu kilku dni występują objawy podobne do silnego przeziębienia lub grypy. Mogą się utrzymywać do kilku tygodni. Pojawia się gorączka oraz powiększają się węzły chłonne. Następnie wszelkie objawy mijają. Okres ten nie trwa długo, bowiem po czasie dochodzi do niewydolności układu odpornościowego. Osoba zakażona zaczyna czuć się coraz gorzej, aż w skutek AIDS zaczyna chorować na różne poważne choroby.

Na stronie internetowej Krajowego Centrum do Spraw HIV/AIDS pod adresem aids.gov.pl znajdują się materiały poświęcone zagadnieniom związanym z HIV/AIDS.

 

Pliki do pobrania

Galeria