Z życia szkoły

Tajemnice Archiwum "Igły"

15 czerwca klasy VIII a, b, c uczestniczyły w muzealnej lekcji poświęconej unikatowemu w skali europejskiej zbiorowi negatywów wykonanemu w czasie od października 1941 roku do grudnia 1943 roku przez Kreisbildstelle Turek/Wartheland, a nazwanemu współcześnie archiwum "Igły".
 
Kreisbildstelle Turek/Wartheland była to powiatowa agenda niemieckiego urzędu mającego zajmowaćsiędokumentowaniem życia codziennego okresu okupacji. Nazwa archiwum „Igły” pochodzi od pseudonimu Saturnina Bakalarka, dentysty i żołnierza AK, który tuż przed opuszczeniem miasta przez Niemców, podczas ewakuacji dokumentacji ze Szkoły Podstawowej nr 1, wykradał i schował teczkęz blisko 4 tysiącami negatywów, nie mając pojęcia co ocalił. Jego syn - Krzysztof Kozłowski przekazał cenny zbiór do Muzeum Miasta Turku.
 
Dzięki prelekcji dyrektora muzeum -Bartosza Stachowiaka uzupełnionej prezentacjązdjęć, uczniowie poznali historięi życie codzienne mieszkańców w okresie II wojny światowej, ich warunki mieszkaniowe, stroje, środki transportu, przeznaczenie najważniejszych w mieście budowli np.:plebanii i kościoła NSPJ czy synagogi. Spotkanie zakończyła projekcja 15 minutowego filmu wykonanego w najnowszej technice ożywiania fotografii, który przeniósłwszystkich zgromadzonych w ten trudny dla turkowian czas.

Galeria