Wycieczki

Pieszo i rowerowo dla dobrej przyszłości

80.rocznica wybuchu II wojny światowej, Międzynarodowy Dzień Pokoju oraz Międzynarodowy Dzień bez Samochodu stały się przyczyną dwóch imprez zorganizowanych w naszej szkole. 
W piątek, 20 września uczniowie klasy IV A wraz z rodzicami oraz wychowawczynią Beata Grzelką, wyruszyli na pieszą wędrówkę po naszym mieście odwiedzając miejsca związane z II wojną światową . Dzieci dowiedziały się o masowych egzekucjach w miejscu dawnej targowicy, o tym kim w mieście był wówczas landrat, czym było getto, kim był gen. Mieczysław Smorawiński. Na zakończenie imprezy sprawdziły swoją wiedzę i malowały symbol pokoju – pacyfkę a następnie bawiły przy tradycyjnym ognisku.
Dzień później – 21 września grupa 30 uczniów oraz ośmiu nauczycieli wyruszyła na rajd rowerowy. Funkcję przewodnika po kolejnych miejscach związanych z II wojną światową takich jak: miejscowe cmentarze czy miejsce rozstrzelania żołnierzy AK w turkowskim lesie pełnił pan Bartosz Stachowiak – dyrektor miejskiego muzeum. Także tę imprezę zakończyło ognisko oraz wspólne zabawy.
Organizatorzy zarówno jednej, jak i drugiej imprezy przekazując wiedzę historyczną zwracali jednocześnie uwagę na rolę rozmów i szukania dróg do kompromisu, konieczność współdziałania międzynarodowej społeczności w zachowaniu pokoju oraz ochronie środowiska naturalnego.

Galeria