Wycieczka do Kłodawy

W dniu 03.03.2020 r. uczniowie kl. I a i I c wraz z wychowawcami i opiekunami ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku wzięli udział w wycieczce do największej w Europie czynnej kopalni soli w Kłodawie.
Z pewnością najwięcej emocji wywołał zjazd szybem górniczym w głąb ziemi z prędkością 6m na sekundę. Na głębokości 600 m pod powierzchnią ziemi przewodnicy opowiedzieli nam wiele ciekawych historii i legend związanych z tym miejscem. Wędrowaliśmy wyrobiskami korytarzowymi do kaplicy św. Kingi opiekunki górników solnych. Zwiedzaliśmy wyeksploatowane komory solne. Dzieci miały możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie. Na koniec naszej wizyty w kopalni każdy uczeń mógł wybrać sobie bryłki odłamków solnych, by wziąć je na pamiątkę do domu. Była to fascynująca i niezapomniana wyprawa do wnętrza ziemi.