Wycieczki

Uczniowie "Piątki" na obradach Sejmu Dzieci i Młodzieży w Warszawie

"Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne?" - to temat tegorocznego Sejmu Dzieci i Młodzieży, który w środę - w Międzynarodowym Dniu Dziecka - zebrał się w siedzibie polskiego parlamentu. To była jego XXVIII sesja. 
 
Nasze miasto i szkołę reprezentowała szóstka uczniów z klas siódmych: Tatiana Smak, Agnieszka Naglewska, Nikola Kostrzewa, Igor Budynek, Oliwier Czekała, Michał Filas. W dwuosobowych zespołach przygotowali oni, wysoko ocenione przez konkursowa komisje projekty poświęcone: Eugeniuszowi Kukolskiemu, Leonardowi Kolędzie i Tadeuszowi Pietrzakowi – osobom związanym z działalnością polskiego podziemia niepodległościowego w okresie II wojny światowej. 
 
Czterystu sześćdziesięciu młodych ludzi z całej Polski 1 czerwca o godzinie 10.00 przywitała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Po powitaniu jej rolę przejęła uczennica Wikoria Mielniczek. Gośćmi specjalnymi obrad byli m.in. Sekretarz Stanu w MEiN - Włodzimierz Bernacki, Rzecznik Praw Dziecka - Mikołaj Pawlak oraz Prezes Instytutu Pamięci Narodowej - Karol Nawrocki.  
 
Podczas obrad młodzi parlamentarzyści zwracali uwagę na konieczność rozpowszechniania wiedzy historycznej wśród dzieci i młodzieży. Przyjęli także uchwałę dotyczącą popularyzowania wartości i dziedzictwa żołnierzy Armii Krajowej oraz Narodowych Sił Zbrojnych. Dokument ten jest  apelem młodzieży do dorosłych (polityków, władz lokalnych, szkół, organizacji) w zakresie aktualnej tematyki sesji. Zarówno posiedzenie SDiM, jak i sama uchwała nie mają charakteru normatywnego ani politycznego. Posiedzenie oraz głosowanie nad uchwałą mają wyłącznie wymiar edukacyjny – ich celem jest w szczególności przybliżenie młodzieży zasad procesu legislacyjnego. 
 
Udział w Sejmie Dzieci i Młodzieży to – jak twierdzą  uczniowie, dla każdego uczestnika to nie tylko niezapomniana lekcja demokracji, ale także niezwykła przygoda pozwalająca poznać warsztat pracy historyka.   
 
Zachęcamy do obejrzenia relacji z obrad XVIII sesji SDIM https://youtu.be/TMk-IQ6yVTc.

Galeria