Z życia szkoły

„W pojedynkę możemy zrobić tak mało; razem możemy zrobić tak wiele” - spotkanie młodzieży polsko - niemieckiej

W dniach od 9 do 14 listopada gościliśmy w Szkole Podstawowej nr 5 w Turku uczniów i opiekunów ze szkoły KGS Wiesmoor w Niemczech w ramach współpracy szkół z obu miast. W projekcie uczestniczyło 43 dzieci wraz z opiekunami, którzy podjęli wyzwanie spędzenia wspólnie sześciu dni. Cały pobyt przepełniony był niezwykłymi spotkaniami, wyjazdami, uroczystościami, rozgrywkami sportowymi i zabawą. 
Goście po długiej podróży zostali gorąco przywitani przez dyrekcję szkoły i zastępcę burmistrza naszego miasta. Po pierwszej nocy spędzonej w murach SP 5 uczestnicy wymiany brali udział w uroczystym koncercie patriotycznym. W godzinach południowych czekało na nich sportowe wyzwanie – Runmageddon, w które czynnie włączyli się przedstawiciele Urzędu Miasta Turek, nauczyciele, opiekunowie i rodzice. Słoneczna pogoda sprzyjała pokonywaniu licznych, wymagających niezwykłej zręczności przeszkód. Po zaciętej rywalizacji uczestnicy integrowali się przy ognisku i spożywali ciepły posiłek. Seans filmowy zakończył ten dzień.
11 listopada, już od samego rana młodzież uczestniczyła w miejskiej grze Tour de Turek zorganizowanej przez Muzeum im. J. Mehoffera. Dorośli z kolei brali udział w XXXIII Biegu Niepodległości. Po południu wszyscy włączyli się w uroczyste obchody Święta Odzyskania Niepodległości przed pomnikiem Orła Białego w Parku Konstytucji 3 Maja, a następnie wysłuchali koncertu w sali kinowej. Pizza, rozgrywki sportowe i dobry humor zakończył kolejny dzień. 
W sobotni poranek Warszawa przywitała dzieci wraz z opiekunami i zapewniła im dużo wrażeń podczas pobytu w Centrum Nauki Kopernik i zwiedzania stolicy z przewodnikiem. Całość dopełnił pyszny obiad i chwile spędzone na kupowaniu pamiątek. W tym samym czasie przedstawiciele obu szkół uczestniczyli w uroczystym spotkaniu z okazji 20-lecia współpracy miast partnerskich Wiesmoor i Turek, gdzie podkreślono znaczenie dobrych kontaktów między instytucjami lokalnymi, szkołami, strażą i orkiestrą.  
Kolejny dzień, już od samego rana rozpoczął się na sportowo. Termy Uniejów sprawiły, że uczestnicy wymiany mogli się zrelaksować, wypocząć i nabrać sił na nowe wyzwania. Mecz piłki nożnej, rozgrywki w siatkówkę i koszykówkę oraz joga wypełniły niedzielne popołudnie. Po uroczystej kolacji z udziałem rodziców rozpoczęły się zabawy drużyn mieszanych, podczas których toczyła się zacięta rywalizacja połączona z dużą dawką humoru. Na wytrwałych czekała niespodzianka - zabawa muzyczna. 
Bardzo serdecznie dziękujemy za wsparcie sponsorom i Radzie Rodziców oraz pomoc wszystkich rodziców aktywnie zaangażowanych podczas organizacji kolejnych przedsięwzięć zarówno sportowych, jak i kulinarnych. 
Wszyscy razem możemy dokonać rzeczy wielkich i niezwykłych, które na długo pozostaną w naszej pamięci. Takie wspólne projekty pokazują młodemu pokoleniu jak żyć w zgodzie, przyjaźni i wzajemnym szacunku. Wsparcie finansowe Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży umożliwia realizację takich działań.

Galeria