Kajet, tabliczka i obsadka, czyli w szkole pradziadka

20 kwietnia uczniowie klasy 4 A odwiedzili Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny  w Kłóbce. Oddalony o 70 kilometrów od Turku skansen jest położony po obu stronach doliny rzeki Lubieńki i składa się z dawnej wsi oraz zespołu parkowo-dworskiego należącego niegdyś do rodu Orpiszewskich. To właśnie tam, dzieci oraz nauczycielki:  j.polskiego - Iza Matusiak oraz historii - Beata Grzelka razem cofnęli się do czasów „Plastusiowego pamiętnika” i uczestniczyli w lekcji kaligrafii. Dzieci niczym ich przodkowie pisały na popularnych niegdyś tabliczkach za pomocą specjalnego rysika oraz na papierze – używając stalówki i atramentu. Zapoznały się także ze zwyczajami obowiązującymi w szkole podczas lekcji i przerwy. Zajrzały do mieszkania nauczycielki i pokoju dyrektora. Po zajęciach w szkole dzieci poznały życie codzienne mieszkańców wsi z przełomu XIX/XX stulecia zwiedzając: tradycyjne chałupy kryte strzechą i zabudowania gospodarcze, wiatrak, olejarnię, kuźnię, karczmę Żyda, budynek straży ogniowej oraz zabytkowy kościółek. Zaangażowanie w zajęcia zostało nagrodzone pysznymi, tradycyjnymi kujawskimi raczuchami.

Skansen oferuje szeroką gamę warsztatów. Po wrażeniach uczniów można wnioskować, że na pewno warto z nich skorzystać. W przepięknej o każdej porze roku Kłóbce znakomicie można realizować naukę z zastosowaniem korelacji międzyprzedmiotowej oraz udowodnić, że  lekcje historii nie muszą być nudne.