Wycieczki

Uczniowie SP5 w Wiesmoor - podsumowanie

W dniach od 1do 6 czerwca uczniowie siódmych i ósmych klas Szkoły Podstawowej nr 5 im. UNICEF uczestniczyli w wymianie młodzieży. Celem sześciodniowego spotkania było poznanie kultury kraju sąsiadów, przełamanie panujących stereotypów, udział w sześciogodzinnym biegu sztafetowym, komunikacja w języku angielskim i niemieckim oraz nawiązanie kontaktów z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej.
Organizatorzy przygotowali dla nas bardzo dużo atrakcji, między innymi: spotkanie z burmistrzem p. Sven Lübbers, zwiedzanie szkoły i udział w lekcjach, gra terenowa, zwiedzanie Muzeum Torfu, gdzie poznali jego historię oraz tradycję picia herbaty fryzyjskiej. Podczas odpływu spacerowaliśmy po dnie Morza Północnego oraz poznaliśmy jego faunę i florę, braliśmy udział w regionalnej grze "Bossel". 
Głównym celem pobytu był udział w sześciogodzinnym biegu sztafetowym. Jedna z naszych drużyn mieszanych polsko – niemieckich zajęła 2 miejsce. Wszyscy pokonali od 8 do 20 km. Po wysiłku fizycznym relaksowaliśmy się na basenie w Oldenburgu. Atrakcją było spanie pod namiotami – egzamin zdaliśmy wszyscy bez wyjątków . Przepyszne śniadania i obiady serwowały nam lokalne restauracje, między innymi: Blumenhale, Pizzeria Wiesmoor, Big Ben. Gościliśmy na kolacji u strażaków i w centrum młodzieżowym. 
Czas mieliśmy bardzo wypełniony, a program został w pełni zrealizowany. Atmosfera od samego początku była miła. Młodzież bardzo szybko zintegrowała się, dzięki czemu tworzyli jeden team. Nawiązało się wiele przyjaźni. 
Jako dowód mogą posłużyć słowa uczestników spotkania:
Martyny i Kai: "Wszystkie atrakcje przygotowane przez organizatorów wycieczki były pełne wrażeń i nowych doświadczeń, jednak najlepiej zapamiętamy bieg sztafetowy, który był dla nas i dla innych dość dużym wyzwaniem. Podczas tego wydarzenia należało się wykazać nie tylko niezwykle dużą wytrzymałością fizyczną, ale także ogromną siłą woli. Była to przede wszystkim wewnętrzna walka z samym sobą. Każdy pragnął pobiec jak najlepiej. Nie zawieść swojej drużyny. Pomogło nam to poznać siebie jeszcze bardziej i zobaczyć, co nas motywuje. Nie bez powodu hasło promujące bieg brzmiało "We’re never run alone".
Ani i Rity: "Czas spędzony z niemiecką młodzieżą był dla nas niesamowity. Z łatwością przełamałyśmy barierę językową, co umożliwiło nam bliższe poznanie rówieśników. Zapoznałyśmy się z ich kulturą, tradycją i tym, w jaki sposób spędzają czas wolny. Byłyśmy pod wielkim wrażeniem otwartości, z którą nas przyjęli. Najbardziej zintegrowaliśmy się podczas wspólnych posiłków oraz aktywności fizycznych, takich jak: gra w piłkę siatkową i pływanie rowerkami wodnymi, po pięknym jeziorze Ottermeer znajdującym się niedaleko campingu. Jest to dla nas niezapomniana przygoda, pełna cudownych wrażeń, którą będziemy wspominać z ogromną radością do końca życia."
Igora i Bartka: "Te sześć dni minęło nam naprawdę wspaniale, poznawanie tych wielu wyjątkowych osób było dla nas przyjemnością. Chociaż trudno było się z nimi początkowo porozumieć, z dnia na dzień radziliśmy sobie coraz lepiej. Atmosfera była wspaniała, tak jak całe to miasto, cudowna tradycja i kultura. Każdy jest tam dla siebie miły i otwarty na nowe znajomości. Całe miasto napełniało optymizmem, było zielono i kolorowo, jak to śpiewał Zenek Martyniuk, "Przez twe oczy zielone". Również atrakcje, które zapewniali nam organizatorzy zapamiętamy na bardzo długo – to był kolorowy, radosny czas. Biegi sztafetowe, gra w kule, rowerki wodne, wyjście na basen i dużo innych. Te wszystkie aktywności bardzo zbliżyły nas do siebie i nie będziemy ukrywać, że nie obyło się bez łez podczas pożegnania.
Dla nas opiekunów był to bardzo pracowity, a zarazem przyjemny czas. Patrzeć, jak młodzież współpracuje ze sobą, pokonuje swoje słabości, rozwija się, było dla nas wielką nagrodą za cały wysiłek włożony w przygotowanie tego przedsięwzięcia. Kochane Dzieci dzięki Wam wierzymy, że warto organizować takie spotkania i mamy nadzieję, że wkrótce zagości pokój na świecie. 
Projekt mógł być zrealizowany przy wsparciu Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. 
 

Galeria