W poszukiwaniu zagubionych diamentów

Od 8 do 14 stycznia 2020r. w Szkole Podstawowej nr 5 odbywały się warsztaty detektywistyczno-literackie dla uczniów wszystkich klas I-III.
Zajęcia z literaturą przygodową dla dzieci zorganizowała biblioteka szkolna we współpracy z poznańskim wydawnictwem „Zakamarki”.
Pani Anna Wiśniewska–Kocik – przedstawicielka wydawnictwa i jednocześnie animatorka kultury czytelniczej zaprosiła uczestników do wspólnego odkrywania tajemnicy zaginionych diamentów.
Podczas warsztatów uczniowie poznali książki z popularnej serii kryminałów dla dzieci "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai" szwedzkiego pisarza Martina Widmarka. Uczestnicy skupili się na rozwiązaniu zagadki z pierwszej  części "Tajemnica diamentów" i wspólnie z prowadzącą oraz bohaterami książki  Lassem i Mają próbowali rozstrzygnąć, kto jest odpowiedzialny za zniknięcie diamentów ze sklepu jubilerskiego, poznając przy okazji kulisy pracy oraz atrybuty detektywa. Zajęcia wciągnęły dzieci bez reszty, przy tym zupełnie mimochodem przekonały się, że czytanie książek może być fantastyczną przygodą i wcale nie musi kojarzyć się z nudnym obowiązkiem. Uczniowie przypomnieli sobie również, jaką rolę pełnią w powstaniu książki: autor, ilustrator, tłumacz i wydawnictwo.
W ramach godziny spędzonej w towarzystwie młodych detektywów Lassego i Mai prezentowany był również pokaz multimedialny połączony z interaktywnym czytaniem fragmentów książki – wszystko po to, by zachęcić dzieci do samodzielnej lektury.
Na zakończenie każda klasa otrzymała w prezencie mapę miasteczka Valleby, gdzie rozgrywa się akcja mini powieści. Uczniowie mogli także kupić książki o przygodach młodych detektywów.
Skutek warsztatów był spektakularny. Biblioteka zaroiła się od czytelników poszukujących książek z serii oraz innych kryminałów dla dzieci, a regały z tą literaturą opustoszały.
Po raz kolejny można było się przekonać, jak wielką rolę w propagowaniu czytelnictwa pełnią osobiste spotkania czytelników z autorami książek, przedstawicielami środowisk twórczych lub tego typu zajęcia.