Zmagania z językiem polskim, czyli Tydzień Języka Polskiego w Piątce

W pierwszym tygodniu marca obchodziliśmy w naszej szkole Tydzień Języka Polskiego. Organizatorki projektu, panie: Katarzyna Dobrowolska
i Izabela Matusiak, wraz z innymi polonistkami i nauczycielkami biblioteki, przygotowały dla nas mnóstwo zadań, konkursów i klasowych konkurencji, w których sprawdzaliśmy naszą znajomość języka ojczystego. W tym czasie  szkolne korytarze zdobiły wystawy informujące
o  pułapkach, jakie zastawia na nas język polski, oraz wykonane przez nas lekturowe lapbooki i plakaty ilustrujące zasady ortograficzne oraz środki stylistyczne.

Podczas obchodów zaprzyjaźnialiśmy się ze słownikiem ortograficznym, biorąc udział w konkursie ph. Mój przyjaciel słownik, rywalizowaliśmy w konkurencji międzyklasowej Spocone dyktando, zmagaliśmy się z ortograficznymi pułapkami, pisząc dyktando i jednocześnie dzielnie walcząc o tytuł Mistrza Ortografii Szkoły Podstawowej nr 5. Wzięliśmy też udział w konkursie czytania ze zrozumieniem oraz obejrzeliśmy miniaturę teatralną „Ortografiolandia”, w której uczniowie klasy 5a wraz z polonistką Izabela Matusiak podali nam gotowy przepis na umiejętne unikanie błędów ortograficznych. Ponadto we wszystkich klasach IV-VIII pojawiły się ortograficzne wróżki, które podyktowały zdanie „najeżone” ortograficznymi pułapkami. Nie próżnowali też nasi szkolni ankieterzy, którzy podczas przerw prowadzili sondę poprawności językowej.
     Podsumowaniem Tygodnia Języka Polskiego były gry i zabawy w klasach oraz filmy edukacyjne dotyczące naszego trudnego, ale jakże pięknego, języka polskiego.
Konkursy zostały już rozstrzygnięte. Mamy wielu laureatów, a wśród nich Mistrzów Ortografii Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku! Są to: Szymon Dewicki z kl. 4a (budynek a) oraz Hubert Szataniak z kl. 6b (budynek b). Dla najlepszych uczestników wszystkich konkursów czekają dyplomy i upominki. Gratulujemy!