Z życia szkoły

Siła, mądrość, piękno!

Siła, mądrość, piękno!
Dzień Kobiet w Szkole Podstawowej nr 5 
 
Dzień Kobiet to świetna okazja do refleksji na temat roli kobiet i ich pozycji w świecie.  To dobry moment, aby walczyć ze stereotypami związanymi z płcią, które kreują wizerunek kobiety, ach, co tu dużo mówić.... Wszyscy znają dowcipy o kobietach... 
Uczniowie klas IVa i VIIIc pod opieką nauczycieli : Izabeli Matusiak i Michała Muszyńskiego zaprezentowali część artystyczną, która nie tylko promowała różnorodne pasje współczesnych kobiet, ale i pokazywała rzeczywiste zainteresowania i zdolności uczennic. Ponadto zwrócono uwagę na problem niedoskonałości, kompleksów oraz roli Internetu w samoocenie dziewcząt. Puentą tych rozważań była piosenka. "Nie musisz być idealna, taka jaka jesteś jesteś fajna" - śpiewała Oksana Zenel. Fabuła przedstawienia była jasna: bohaterki scenariusza - dziewczynki w wieku szkolnym - nie chciały się zgodzić na apel z okazji Dnia Kobiet  z piosenkami o urodzie lub wierszami o "puchu marnym". Nie chciały, by nazywać je "laskami" lub "wietrznymi istotami". Wybrały hasło: Dzień Kobiet: siła, mądrość, piękno. Taka była ścieżka tematyczna przedstawienia. 
Starsi uczniowie natomiast wykorzystali motyw biblijny pierwszych ludzi. Udowodnili, że kobieta (Ewa) jest dla Adama darem od Boga i trudno bez niej wyobrazić sobie życia. Nie zabrakło też komizmu słownego, postaci i sytuacji.
Dużym atutem przedstawienia była gra aktorska. Uczniowie wspaniale zaprezentowali swoje umiejętności. Świetnie czuli się przed publicznością. Grali na instrumentach, tańczyli, śpiewali. Sceny (w budynku A i budynku B)  tętniły życiem. 
Dekoracje autorstwa Wioletty Pisarek - Iwaniak, Wioletty Pietrzak - Tyczki,  Donaty Józefowicz, Izabeli Matusiak i Michała Muszyńskiego stanowiły nie tylko napisy, piękne kwiaty, ale także narysowane ogromne sywetki znanych kobiet (autor: M. Muszyński) oraz tablica z wystawą zdjęć zapisanych w historii oraz współczesnych kobiet - bohaterek dnia codziennego. 
Przecież kobiety to od zawsze: Siła. Mądrość. Piękno! 
 

Galeria