Historia szkoły

Historia szkoły

Już pod koniec lat siedemdziesiątych było wiadomo, że dotychczasowa baza szkolna w Turku nie zaspokoi potrzeb rosnącej liczby dzieci, zwłaszcza że rozpoczynano realizację nowych osiedli mieszkaniowych na kilka tysięcy mieszkańców.

W sierpniu 1983 roku ówczesny inspektor oświaty i wychowania w Turku Piotr Wieczorek wystąpił z wnioskiem do Kuratorium Oświaty i Wychowania w Koninie o pobudowanie na Osiedlu Wyzwolenia Szkoły Podstawowej nr 5 o minimum 24 pomieszczeniach do nauki. Na tej podstawie Kuratorium opracowało założenia projektowe, przewidujące wybudowanie szkoły o 26 pomieszczeniach do nauki i 6 do innych zajęć.

Zaprojektowano piękną i nowoczesną szkołę na miarę XXI wieku, której postawienie nie było sprawą łatwa.

Inwestorem budowy został Wojewódzki Związek Spółdzielni Mieszkaniowych, dokumentacje sporządziło Warszawskie Biuro projektów.

Na obszarze 2 ha miała powstać placówka o kubaturze 41304 m3 i powierzchni zabudowy 4135 m². Obiekt miał się składać z pięciu pawilonów. Pawilonem głównym miał być pawilon środkowy, który z czterema pozostałymi miał być połączony klatkami schodowymi. W pawilonie środkowym zaplanowano aulę oraz pomieszczenie administracyjno-socjalne. Pozostałe pawilony miały pomieścić 24 izby lekcyjne, sale gimnastyczną i blok żywieniowy z kuchnią, świetlica i stołówką.

Budowa ruszyła 02.05.1988 roku. W październiku 1991 roku budynek szkoły był już w stanie zamkniętym. Rozważano sukcesywne oddawanie budynku. Okazało się jednak, że ze względu na specyficzne usytuowanie korytarzy jest to niemożliwe i oddanie szkoły do użytku musi nastąpić w sposób całościowy.

Bardzo trudna była wówczas sytuacja oświatowa w Turku. Cztery szkoły podstawowe miały za mało miejsca, żeby zapewnić dobre warunki uczniom, a poza tym trzeba było w tych obiektach dokonać wielu poważnych remontów.

Od maja 1992 roku rozpoczęto prace wykończeniowe wewnątrz budynku.

 

Na przekór pesymistycznym prognozom, wbrew opinii niedowiarków, że budowa szkoły zakończy się za kilka lat, 1 września 1993 roku odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 1993/1994. Stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej nr 5 objął Erwin Retkowski, który na swoich zastępców powołał Grażynę Bogdańską i Emilię Andrzejewską-Helt. W pierwszym roku nauki szkoła przyjęła 1110 uczniów, choć była przygotowana na 950. Utworzono 27 oddziałów, w kilku klasach liczba uczniów przekroczyła 40. Oddano do użytku trzy z pięciu segmentów.

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego przyciągnęło do Piątki wielu mieszkańców naszego miasta. Wszyscy byli ciekawi, jak prezentuje się nowy budynek. Wrażenie robiła funkcjonalność budynku, duża aula, przestronne korytarze, szerokie schody, dzięki którym bez trudu można było dostać się do wszystkich części szkoły.


Pierwsza rada pedagogiczna Szkoły Podstawowej nr 5

Pierwszy dzwonek zabrzmiał o 9.00. został przyjęty z uczuciem ulgi i radości , że prace nad budową tak dużego budynku zostały zakończone, a gmach szkoły wygląda tak okazale.

W czerwcu 1994 roku w wyniku tragicznego wypadku zginął dyrektor Erwin Retkowski. Funkcję dyrektora szkoły objęła Grażyna Bogdańska.

Jednym z najważniejszych momentów w dziejach szkoły była Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego 1994/1995. W uroczystym rozpoczęciu roku udział wzięli m.in. przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, przedstawiciele władz wojewódzkich i miasta Turku. Przybył także kurator oświaty, parlamentarzyści konińscy i duchowieństwo.

Uczniowie i nauczyciele z radością przyjęli wiadomość o oddaniu do użytku sali gimnastycznej z zapleczem sportowym, świetlicy i stołówki szkolnej. W 1994 roku została także utworzona pierwsza w Turku pracownia informatyczna w szkole podstawowej.

Przełomowym wydarzeniem w życiu szkoły był dzień 8 października 1999 roku, kiedy to po dwóch latach starań nadszedł moment nadania szkole imienia. Za patrona Szkoła Podstawowa nr 5 obrała sobie UNICEF – organizację niosącą pomoc dzieciom na całym świecie.

 

 

 

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele UNICEF w Polsce, delegacje szkół podstawowych z całej Polski noszących imię UNICEF, przedstawiciele władz miejskich, oświatowych i kulturalnych. Podczas uroczystości nadania imienia dokonano uroczystego przekazania sztandaru szkoły, odsłonięto pamiątkową tablicę oraz odśpiewano hymn szkoły. Hasłem przyświecającym do dziś nauczycielom i uczniom w codziennej pracy i nauce jest napis na pomniku – kamieniu uroczyście odsłoniętym w dniu nadania szkole imienia „Dajemy dzieciom świat, lepszy świat, dajemy dzieciom słońce”.


Uroczystość nadania imienia UNICEF Szkole Podstawwowej nr 5

Od 1 września 1999 roku szkoła rozpoczęła wprowadzanie ogólnopolskiej reformy systemu edukacji, w wyniku czego stała się szkołą sześcioklasową.

Wart odnotowania jest fakt, że w roku szkolnym 2000/2001 w szkole rozpoczęła naukę pierwsza w mieście i powiecie klasa integracyjna oraz dostosowano budynek szkoły do potrzeb osób niepełnosprawnych – zewnętrzny podjazd, winda oraz odpowiednio wyposażone łazienki.

W 2002 roku dyrektor Grażyna Bogdańska przeszła na emeryturę. Stanowisko dyrektora szkoły objęła Zdzisława Kośla, która na swoich zastępców powołała Lidię Bednarczyk oraz Emilię Andrzejewską-Helt.

W czerwcu 2005 roku szkoła zorganizowała I Międzynarodowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców Szkół Podstawowych. W zawodach brały udział drużyny: Wiesmoor (Niemcy), Saint Saulve (Francja), Escoudain (Francja), Szkoła Podstawowa nr 5 (Polska). Wydarzenie to dało początek międzynarodowej współpracy w zakresie wymiany młodzieży oraz realizacji międzynarodowych projektów: Socrates Comenius – Mieszkamy we wspólnej Europie 2007-2009, Comenius Regio – Muzyka nie zna granic 2009-2011, Comenius Regio – Młodzi ratownicy bez granic 2011-2013. W trakcie ich trwania wielokrotnie gościliśmy dzieci z zaprzyjaźnionych szkół i mieliśmy okazję poznać pracę w szkołach w Niemczech, Francji i Estonii. Do dziś szkoła nasza utrzymuje bliskie kontakty z zaprzyjaźnioną szkołą w Wiesmoor, a uczniowie corocznie uczestniczą w międzynarodowej wymianie.

Ważnym wydarzeniem w życiu szkoły było oddanie kompleksu sportowego wybudowanego w ramach rządowego projektu „ Moje boisko – Orlik 2012”. Uroczyste otwarcie Orlika odbyło się 24 września 2010 roku.

 

Od 2010 roku należymy do Klubu Szkół UNICEF oraz bierzemy udział w ogólnopolskich projektach UNICEF, których celem jest pomaganie najbardziej potrzebującym dzieciom z różnych części świata.

W 2012 roku szkoła przeszła kompleksową termomodernizacje polegająca na ociepleniu budynku, zmniejszeniu powierzchni okien, wymianie stolarki okiennej, malowaniu elewacji zewnętrznej całego budynku. Została wyremontowana również sala gimnastyczna.


Budynek Gimnazjum nr 1 im. Lotnictwa Polskiego w Turku (ul. Broniewskiego 5)

W roku szkolnym 2017/2018 w wyniku reformy systemu szkolnictwa w Polsce, której jednym ze skutków jest wygaszanie i w konsekwencji likwidacja szkół gimnazjalnych, nastąpiło połączenie Szkoły Podstawowej nr 5 z Gimnazjum nr 1. Dzięki połączeniu Piątka zyskała drugi budynek, który mieści się przy ulicy Broniewskiego. Pieczę nad prawidłowym funkcjonowaniem Szkoły Podstawowej nr 5 sprawuje pani dyrektor Zdzisława Kośla, która na swoich zastępców powołała Izabelę Lis, Anetę Jasnowską oraz Agnieszkę Putiatycką-Łopatę.