Światowy Dzień Chorego 2024

„Nie jest dobrze, by człowiek był sam” – po tym hasłem obchodzony jest tegoroczny Światowy XXXII Dzień Chorego.

Światowy Dzień Chorego to ustanowione przez papieża Jana Pawła II święto, w trakcie którego skupiamy się na osobach chorych i cierpiących. Celem Dnia Chorego jest podkreślenie znaczenia opieki i wsparcia dla osób chorych, ale to również ważny moment, aby promować poszanowanie godności i praw człowieka w kontekście zdrowia i choroby. To również czas, aby zwrócić szczególną uwagę na potrzeby osób opiekujących się chorymi oraz na ich rolę społeczną, jaką pełnią angażując się w opiekę nad chorymi w rodzinie. W tym okresie ważne jest także zwiększanie świadomości społecznej na temat chorób, ich skutków oraz potrzeb osób cierpiących, tak abyśmy mogli lepiej ich zrozumieć.

Z tej okazji w naszej szkole odbyły się warsztaty, podczas których uczniowie klas szóstych  Szkoły Podstawowej nr 5 im. UNICEF w Turku, Szkoły Podstawowej nr 4 im. gen. Mieczysława Smorawińskiego w Turku oraz Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Turku wspólnie wykonali kartki z życzeniami dla osób chorych. Uczniowie wykazali się pomysłowością i wielkim zaangażowaniem zdobiąc kartki z niesamowitą precyzją. Spotkanie było nie tylko okazją wyrażenia solidarności, empatii i wsparcia dla osób chorych ale również możliwością integracji młodzieży szkół podstawowych w Turku. Nasi uczniowie wiedzą, że okazane serce i życzliwość to klucz do szybkiego powrotu do zdrowia.  Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielkom SP4 i SP1 za mile spędzony czas w naszej szkole. Piękne, kolorowe kartki wraz z życzeniami zostały dziś przekazane małym pacjentom oddziału dziecięcego oraz pacjentom z oddziału chirurgii szpitala w Turku. W ten sposób chcieliśmy podkreślić, abyśmy my zdrowi nie zapominali o tych, którzy na co dzień zmagają się z cierpieniem, chętnie ich odwiedzali, obdarzali dobrym słowem i uśmiechem.