Z życia szkoły

XXV sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży

„Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji” – to temat tegorocznej, XXV sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, który 1 czerwca, w Międzynarodowym Dniu Dziecka, zebrał się w siedzibie polskiego parlamentu.
Do najmłodszych uczestników obrad należeli Jakub Grzelka i Igor Jasnowski – uczniowie klasy VII C Szkoły Podstawowej nr 5 w Turku. Chłopcy, aby móc przeżyć tę niezapomnianą przygodę przygotowali projekt w postaci filmu poświęcony  Aleksandrowi Stefanowi Dzierżawskiem, posłowi z Mikulic, który w latach 1922-1935 zasiadał w sejmie II Rzeczypospolitej z ramienia Związku Ludowo-Narodowego. 
Czterystu sześćdziesięciu  młodych ludzi z całej Polski przywitał marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Następnie przekazał głos marszałkowi Sejmu Dzieci i Młodzieży Michałowi Warzesze, który uderzając trzy razy laską marszałkowską otworzył obrady izby i powitał gości specjalnych. Byli wśród nich: wiceminister edukacji Maciej Kopeć, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak i wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Szpytma. 
Młodzież, a wśród nich  turkowianie, dyskutowała nad projektem uchwały dotyczącej upamiętnienia bohaterów II RP, którą przyjęto jednogłośnie na zakończenie obrad. Dla chłopców to nie tylko przygoda, ale znakomita lekcja demokracji.
Gratulacje!

Galeria