Kwiecień Miesiącem Świadomości Autyzmu

„Aby dotrzeć do autystycznego dziecka, trzeba się nauczyć patrzeć na świat jego oczami” Harles Chart „Przewodnik dla rodziców i dzieci autystycznych”
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia. Jego celem jest podnoszenie społecznej świadomości na temat zaburzenia uznanego przez ONZ za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata. Światowy Dzień Autyzmu przybliża nam zagadnienie spektrum autyzmu, daje nam znakomity pretekst do tego, aby zgłębić temat lub zapoznać się z nim. Jednak najważniejsze jest w tym wszystkim to, że to nie „święto jednego dnia czy miesiąca”, a codzienna akceptacja, zrozumienie i dawanie wsparcia tym, którzy jego potrzebują. To świetna okazja do edukacji siebie i innych, do tego, by wspólnie pracować na lepszy świat. 5 kwietnia w naszej szkole również obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Nad całością czuwały nauczycielki :Wioletta Pietrzak – Tyczka, Joanna Grzelak oraz Aneta Bartczak. Kolorem dominującym naszych ubrań był kolor niebieski. Korytarz szkolny udekorowano niebieskimi balonami  oraz  umieszczono gazetkę tematyczną. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach wychowawczych, na których oglądali przygotowaną prezentację multimedialną o autyzmie.

( https://view.genial.ly/622e0dca9eac8b00114574a3/presentation-autyzm-sp-5-turek-2024 )

Swoją wiedzę dotyczącą zaburzenia autyzmu mogli sprawdzić, biorąc udział w konkursie wiedzy o spektrum autyzmu na platformie Kahoot! A oto wyniki:
I miejsce klasa VI D Fryderyk S., Szymon Sz., Igor M.,
II miejsce klasa VF – Hanna Cz., Szymon B., Marcin K.,
III  miejsce klasa VII D  Michał M., Szymon P., Dorian S.
Nie zabrakło również prac plastycznych –  chętni uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym na plakat promujący ich wiedzę o spektrum autyzmu. Nagrodzone zostały trzy najładniejsze prace uczennic:
Natalii A. – kl. VA,
Leny H. – kl. VF i Michaliny M. – klasa V F.

11 kwietnia uczniowie wybranych klas mieli okazję również uczestniczyć w warsztatach poruszających tę tematykę. Dzieci mogły poczuć przez chwilę to, w jaki sposób świat odbierają ich koledzy i koleżanki ze spektrum autyzmu.  Zaproponowane ćwiczenia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczniowie z zaangażowaniem przystąpili do działań, które ocenili na koniec jako trudne. Teraz wiedzą już, że autyzm to nie choroba, a inność i odmienność, nie są straszne, jeśli postaramy się je zrozumieć.

Dziękujemy wszystkim uczniom i nauczycielom, którzy zaangażowali się  w ramach gestu solidarności w tym dniu ze wszystkimi Asami w Polsce i na świecie.