Z życia szkoły

NIE ZAPOMINAJMY O OFIARACH AIDS…

Obchodzony co roku w trzecią niedzielę maja Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS jest okazją, by zwrócić uwagę świata na ogromną potrzebę niesienia pomocy osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS.
Każdego dnia na świecie ponad 7 tysięcy osób zakaża się HIV, a około pięć tysięcy umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS.
Zakłada się, że wywołujący AIDS wirus HIV przeniósł się na ludzi z szympansów z Afryki Centralnej.  Nie wiadomo, kiedy i w jaki sposób zaczął atakować ludzkość. Jedna z teorii zakłada, że nastąpiło to, gdy myśliwy z afrykańskiego plemienia zrywał skórę z małpy-nosiciela i wirus przez skaleczenie dostał się do jego krwiobiegu.
Obecnie nie ma kraju, na którym pandemia AIDS nie odcisnęłaby swojego piętna. Regionem najbardziej zdewastowanym przez chorobę jest Afryka Subsaharyjska. To tam rozpoznaje się dwie trzecie światowych przypadków HIV i dochodzi do prawie 75 procent zgonów z powodu AIDS. Odnotowywane są różne wskaźniki zachorowalności, ale najbardziej dotknięte są kraje na południu Afryki. Ocenia się, że w Republice Południowej Afryki 29 procent kobiet w ciąży ma HIV. Odsetek zakażeń wśród dorosłych w Zimbabwe przekracza 20 procent, podczas gdy w Suazi jedna trzecia jest nosicielami wirusa HIV. Ubóstwo, nieodpowiednia opieka zdrowotna i niedostatki w edukacji oraz rozwiązłość seksualna to najczęściej podawane przyczyny koszmaru AIDS w Afryce.
Niepokojące są dane UNICEF: w ciągu ostatnich 15 lat liczba ofiar AIDS wśród małoletnich potroiła się. AIDS znajduje się na drugim miejscu wśród najczęstszych przyczyn śmierci nastolatków na całym świecie. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła, że wygrywamy walkę z epidemią HIV/AIDS, jednak wciąż jest wiele do zrobienia. Z danych przedstawionych przez UNICEF wynika, że na skutek zakażenia wirusem HIV umiera obecnie trzy razy więcej nastolatków niż 15 lat temu.
Większość małoletnich została zakażona wirusem jako niemowlęta. Obecnie AIDS jest główną przyczyną śmierci w grupie osób między 10. a 19. rokiem życia w Afryce i drugą najczęstszą na całym świecie. Z danych UNICEF wynika, że tylko w tej grupie wiekowej śmiertelność nie maleje, a rośnie. Skąd wynika taka sytuacja wśród nastolatków? Większość obecnych ofiar AIDS to młodzi ludzie, ponieważ kilkanaście lat temu bardzo mało seropozytywnych ciężarnych i młodych matek otrzymywało leki antyretrowirusowe. Dochodziło więc do przenoszenia zakażeń z matek na dzieci. Wiele z dzisiejszych nastolatków nawet nie wie, że są nosicielami wirusa i mogą chorować na tę śmiertelną chorobę. Obecnie na świecie żyje ponad dwa miliony nastolatków w wieku 15-19 lat z wirusem HIV. Ponad połowa z nich jest mieszkańcami zaledwie sześciu krajów: RPA, Nigerii, Kenii, Indii, Mozambiku i Tanzanii. Co godzinę wirusem HIV zaraża się 26 nastolatków.
Alarmujące są również dane na temat młodszych dzieci – obecnie aż 2,6 miliona jest zakażonych wirusem HIV. Tylko 1/3 z nich otrzymuje leki. Choć od 2000 roku udało się zapobiec ponad milionowi zakażeń z matek na dzieci, a śmiertelność dzieci poniżej 4. roku życia spadła o 60 procent co należy uznać za duży sukces, to wciąż należy walczyć z HIV.
W tym dniu, w wielu miejscach na świecie organizowane są akcje „zapal znicz”, prelekcje i wykłady prezentujące fakty i obalające mity na temat AIDS, szerzy się wiedzę na temat profilaktyki HIV/AIDS, aby zmniejszać liczbę zakażeń i skutecznie hamować epidemię; można wykonywać bezpłatne i anonimowe testy w kierunku obecności HIV. Jest to wyjątkowe wydarzenie promujące dyskusję, edukację, świadomość i działanie.
Mimo wielu „przełomów” w walce z AIDS, do dziś nie wynaleziono na nie skutecznej szczepionki, a uśpiony wirus wciąż kryje się przed coraz skuteczniejszymi lekami. Przyjmuje się, że od momentu odkrycia choroby na AIDS zmarło około 40 milionów ludzi.