Z życia szkoły

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA 2021

Corocznie, od 1950 r., w dniu 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W 2021 roku hasło ŚDZ to: 
Ratujmy życie! 
Bezpieczne szpitale w czasie katastrof! 
Powszechne ubezpieczenie zdrowotne! 
 
Motyw przewodni związany jest z obecną sytuacją epidemiologiczną i działaniami związanymi z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-Co V-2. Obecna sytuacja epidemiologiczna, podkreśla istotne znaczenie służby zdrowia, dostępu do leczenia a przede wszystkim podkreślenie roli personelu medycznego w czasie pandemii
W obecnej sytuacji słowa Arthura Schopenhaura "Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym" nabierają szczególnego znaczenia. W tym okresie powinniśmy dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Dbanie o zdrowie to także świadomość wpływu stresu na nasz organizm oraz sposoby jego redukcji. W tym dniu zastanówmy się nad zmianą nawyków żywieniowych oraz nad rzuceniem nałogów. Zastanówmy się również nad tym co nas uszczęśliwia i powoduje uśmiech na naszej twarzy a tym samym powoduje lepszy stan naszego zdrowia. Dziś odłóżmy telefony i pójdźmy na spacer, uśmiechajmy się, zjedzmy coś zdrowego i dobrze się wyśpijmy! W dobie pandemii nasze zdrowie jest najcenniejsze, dbajmy o nie! 
Przypomnijmy sobie mądre słowa Jana Kochanowskiego we fraszce "Na zdrowie", w której poeta chce przypomnieć czytelnikom, że jest ono najważniejszą wartością. 
 
Jan Kochanowski "Na zdrowie"
 
Ślachetne zdrowie,
Nikt się nie dowie,
Jako smakujesz,
Aż się zepsujesz.
Tam człowiek prawie
Widzi na jawie
I sam to powie,
Że nic nad zdrowie
Ani lepszego,
Ani droższego;
Bo dobre mienie,
Perły, kamienie,
Także wiek młody
I dar urody,
Mieśca wysokie,
Władze szerokie Dobre są, ale —
Gdy zdrowie w cale.
Gdzie nie masz siły,
I świat niemiły.
Klinocie drogi,
Mój dom ubogi
Oddany tobie
Ulubuj sobie!
3P
 

Galeria