Wycieczki

Zanim weźmiesz książkę z półki…

Książki stojące na regałach w bibliotekach i księgarniach kuszą czytelników treścią, pięknymi ilustracjami, błyszczącymi okładkami. Czekają, aby po nie sięgnąć, kupić, wypożyczyć. Skąd się tam wzięły i jaką drogę odbyły od pomysłu autora na półki w księgarni. Mogli się o tym przekonać uczniowie klas IV , dla których nauczyciele bibliotekarze we współpracy z wychowawcami zorganizowali cykl wycieczek. 
 
3,4 i 5 października uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Konińskiej Drukarni Dziełowej oraz do Księgarni i Hurtowni Taniej Książki w Żychlinie. Podczas zwiedzania drukarni dzieci miały okazję zobaczyć, jak krok po kroku powstaje książka. Od etapu przygotowania książki w plikach komputerowych, poprzez wypalanie arkuszy na wielkich aluminiowych płytach. Obejrzały pracę maszyn drukujących arkusze, powstawanie składek, szycie oraz wkładanie trzonu książki między okładki. 
 
Kolejnym punktem wycieczki były odwiedziny W Księgarni i Hurtowni Taniej Książki. Tam z zainteresowaniem dzieci obejrzały film prezentujący drogę książki od pomysłu autora do drukarni. Poznały rolę wydawnictwa w powstaniu książki, pracę redakcji, ilustratora, korektora i inny osób odpowiedzialnych za finalny produkt – książkę. Uczniowie wzięli też udział w warsztatach, podczas których samodzielnie projektowały okładki książek. 
 
Obejrzały również ogromne hale magazynów książek, sposób ich składowania, pakowania i wysyłki do rąk czytelnika. 
 
Miłym akcentem i niespodzianką dla dzieci były prezenty, które otrzymały, czyli pięknie ilustrowane książki. 

Galeria