Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Tradycyjnie w październiku obchodziliśmy Święto Bibliotek. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała szereg działań promujących czytanie i książkę.
Już pod koniec września w auli szkolnej została wyeksponowana tablica informująca o planowanych działaniach, ale także przypominająca uczniom i rodzicom o korzyściach płynących z czytania.
Uczniowie klas II z okazji święta bibliotek zostały zaproszone do wzięcia udziału w konkursie plastycznym ph. "Mój ulubiony bohater literacki". Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy.
Dla uczniów klas III bibliotekarze zorganizowali we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną warsztaty ph. "Lapbook na każdy temat". Pod kierunkiem animatora kultury - pani Katarzyny Łazugi dzieci wykonały teczki tematyczne porządkujące wiedzę na każdy temat.
Wspaniałym momentem obchodów święta bibliotek był udział naszej uczennicy Laury Skowrońskiej w powiatowym konkursie zorganizowanym przez Bibliotekę Powiatową w Turku ph. "Wybieramy Mistrza Pięknego Czytania". Laura zachwyciła jury i publiczność brawurowym odczytaniem tekstów pani Barbary Kosmowskiej, wygrała konkurs i uzyskała tytuł Supermistrza Pięknego Czytania. Dodatkową nagrodą dla uczestników konkursu było spotkanie autorskie z pisarką Barbarą Kosmowską – autorką wielu książek dla dzieci i młodzieży
Podsumowaniem październikowego świętowania, które przeciągnęło się, aż do listopada, było zorganizowanie wycieczek do Drukarni Druków Dziełowych w Żychlinie. Na wycieczki zostali zaproszeni wszyscy uczniowie klas IV. Dzieci miały okazję zapoznać się z procesem wydawniczym i produkcyjnym książek, które finalnie mogą znaleźć się w bibliotece lub księgarni.
Święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Ma ono na celu zwrócenie uwagi na rolę biblioteki w życiu szkoły i rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży.