Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych

Tradycyjnie w październiku obchodziliśmy święto bibliotek. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała szereg działań promujących czytanie i książkę.
Już pod koniec września w auli szkolnej została wyeksponowana tablica informująca o planowanych działaniach, ale także przypominająca uczniom i rodzicom o korzyściach płynących z czytania.
Bibliotekarze zainaugurowali całoroczną akcję promującą czytanie
w klasach I-III ph. „Dzisiaj w planie mam czytanie”. Każdego tygodnia bibliotekarze wchodzą do klas na kilka minut głośnego czytania uczniom fragmentów literatury dziecięcej. Jednocześnie jest to okazja do zaprezentowania nowości bibliotecznych.
Zachęcaliśmy również najmłodszych do wspólnego rodzinnego czytania.
Wraz z bohaterami Leśnej Polany, czyli gangiem Słodziaków zaprosiliśmy drugoklasistów do codziennego czytania przez co najmniej dziesięć minut. Nagrodą za systematyczne  czytanie były naklejki ze Słodziakami – ulubieńcami najmłodszych.
W trosce o klimat i środowisko w czytelni przygotowano wystawę o tematyce proekologicznej ph. „Książka dla przyszłości”.
Uczniowie klas II i III z okazji święta bibliotek przygotowali dla biblioteki prezenty. Wzięli udział w konkursie plastycznym ph. „Książeczki lubią zakładeczki”. Dzieci wykonały zakładki do książek z wizerunkami swoich ulubionych bohaterów literackich. Prace zostały wyeksponowane na wystawie pokonkursowej. Nagrodzeni i wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody i dyplomy.
Aby czytanie kojarzyło się z przyjemnością, przez cały październik, w każdą środę, do wypożyczanej książki dołączany był słodki upominek w ramach akcji „Słodkie książkobranie” .
Podsumowaniem październikowego świętowania było zorganizowanie wycieczki do Drukarni Druków Dziełowych w Żychlinie.
Święto bibliotek szkolnych zostało ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego w 1999 r. Ma ono na celu zwrócenie uwagi na rolę biblioteki w życiu szkoły i rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży.